Çevre Ve Mühendis
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Çevre Ve Mühendis

Çevre mühendisliği ve ilgili bilim dalları

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ey Çevre Mühendisi Kardeşim Silkin ve Kendine Gel Mesleğine Sahip Çık!

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Ey Çevre Mühendisi Kardeşim Silkin ve Kendine Gel Mesleğine Sahip Çık! Empty
MesajKonu: Ey Çevre Mühendisi Kardeşim Silkin ve Kendine Gel Mesleğine Sahip Çık!   Ey Çevre Mühendisi Kardeşim Silkin ve Kendine Gel Mesleğine Sahip Çık! Icon_minitimePtsi Eyl. 08, 2008 3:21 pm

Mesleğine ne kadar sahip çıkarsan mesleğin geleceği o kadar olur. Yani mesleğine sahip çıkmaz isen olmaz. Biz Çevre Mühendisleri mesleğimize ne kadar sahip çıktığımız çıkan yönetmeliklere çıkardığımız sesten belli değil mi.
Her meslek dalında tecrübeli olman gerekiyor, piyasada tutuna bilmen için, bizimkinde biraz tecrübe biraz mevzuat bilgisi biraz zeka biraz pazarlama bilmen gerekiyor yani en başta kendini pazarlaman bilgini tecrübeni pazarlaman gerekir herkes yapamaz zaten herkes bu işi yapabilse idi şuan arkadaşların bahsettiği rakamlar maaş olarak telaffuz edilmezdi. Herkes tercihini yapar kimi yurt dışında çalışmayı tercih eder çok para ister, kimi memleketinde az paraya tamah eder kimi İstanbul Ankara’da işi öğrenmek ister. Kimi işi bilir gemiyi yüzdür. Kimi işi bilmez bu piyasada yürüyemez bile. Ama şunu net bir şekil de söyleye bilirim yeni mezun bir çevre mühendisi 3 yıl çalışmadan adam akıllı maaş beklemesin. Neden mi bunun nedeni aldığınız eğitim. Okulda size ne öğretiyorlar ki, bize ne öğrettiler ki hikaye. Piyasada gerekli olan bilgilerin hiçbiri öğretilmedi aksine otoriter bir rejim ile öğrencinin kendine güvenini bile elinden aldılar. Özellikle üniversiteye genç yaşta başlayan arkadaşların yaşadığı en büyük problem. Bu nedenle Sayın Çevre Mühendisi arkadaşlar dik durun her yere herkese karşı. Başta bakanlık olmak üzere yeni çıkan yönetmelilerde yeterlik yeterlik … başka bir ibare yok, sayın sayın Hocalarım yönetmeliklere görüş yazarken mezun ettiğin insanların sayesinde maaşınızın ödendiğini unutmayın siz ordasınız diye bizler okula gelmiyoruz orada başka insanlarda olabilirdi biz okula geldiğimiz eğitim aldığımız için sizler oralardasınız akşam evinize ekmek götürürken bunları bir düşünün. Madem mezun ettiğin öğrencinin yeterliliği yok ey hocam neden diplomasının üstüne mühendislik fakültesinden mezun olmak için gerekli teorik pratik derslerden başarılı olmuştur yazarsın ki, neden mezun ediyorsun ki, öğretim görevlilerine maaş ödeyebilmekse maksat o ayarı, ama mezun ettiğim mühendislik diploması verdiğin birine çıraklık belgesi ustalık belgesi mantığı ile bu işi yapan birinin yanında üç yıl çalış sana yeterlilik vereyim diyorsan ey devlet bide çırak mühendislik okulu açsın parası neyse verelim okuyalım. Ya da yeterliliği olmayan okulları kapatın da bizim gibi okulu bitiren herkes okulu bitirene kadar mühendis olacağım rüyası görmesin. Ben okulu bitireli tamı tamına 3 yıl oldu ve ben hala eksiklerimi tamamlamış değilim. Sayın devletim ise kadrolarına sosyal bilgileri, anayasa bilgisi coğrafya bilgisi, matematiği toplama çarpması ve Türkçesi iyi arkadaşlar ala dursun bu memlekette mühendis namına çalışan insanlar özellikle devlette KPSS denen salak bir sınavla seçiliyor sordukları sorularda yukarda yazdım beni meslek bilgimle ele beni mühendisliğimle ele KPDS den B sınıfında İngilizce bilgisi kriter olamaz ya yok böle bir şey. Almanya’da acaba dil sınavından Türkçe bilgisi isteniyor mu? hangi AB ülkesinde var arkadaşım, bu seviyede İngilizce öğretmeni yok milli eğitimin yarısında. Yabancı dille eğitim verenleri bu sınavlardan muaf tutmak ne demek özel üniversiteler de okuyan parası olan kardeşlerime ayrıcalıktan başka bir şey değildir.
Ey Mühendis Arkadaşım çıkan her yeni yönetmeliği oku oku.. ki hakkından yapılan yeni gaspları gör okumazsan göremezsin, herkesin gemisi yüzüyor.. Kullandığım set üslup için herkesten de özür diyorum ama 15 yıl okuduktan sonra bir iş görüşmesinde bana 750 lira teklif etme cesareti bulan işverene de kızmıyorum hala asgari ücret belirlemesi ve denetimi yapmamış yapmıyor olan odama da ince bir siten gönderiyorum.
Gemisini yüzdüren kaptanlar diyarından sevgi ve saygılarımlar. Sürçü lisan ettiysek af ola.

Özlü söz : Unutmayın el elin eşşeğini ıslık çalarak arar.
https://etscevre.yetkin-forum.com

Ey Çevre Mühendisi Kardeşim Silkin ve Kendine Gel Mesleğine Sahip Çık!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-